Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma Projesi Tanıtıldı

Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma Projesi Emex Otelde düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Projenin tanıtım toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Vali Yardımcısı Ahmet Set, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu konuda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması bize de ümit vermektedir

Prof. Dr. Saadettin Hülagü toplantıda yaptığı konuşmada, Üniversite-Sanayi işbirliğine Kocaeli Belediyesinin her zaman destek verdiğini ve bu durumdan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Prof. Dr. Saadettin Hülagü, “Ülkemiz özellikle genç nüfusun kayıtsız çalışması noktasında önemli sıkıntılar yaşamaktadır. Bu konuda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması bize de ümit vermektedir” dedi.

Program öncesi Radyo K.İ. Muhabiri Helin Kaya’ya konuşan Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Akbulut proje kapsamında gençlerin kayıt altında istihdam edilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Akbulut, projenin Avrupa Birliği tarafından desteklendiğini belirtirken oldukça yoğun başvurular sonrasında hayata geçirildiğini kaydetti. Akbulut, “Proje çerçevesinde Avrupa’nın çeşitli ülkelerine uluslararası ziyaretler yapılacak. Hem öğrencilere hem işverenlere yönelik çeşitli çalıştaylar ve çeşitli toplantılar gerçekleştirilecek. Proje kapsamında Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğinde toplumun çeşitli kesimlerine ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Radyo K.İ. mikrofonlarına konuşan Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma Projesi Koordinatörü Doç. Dr. Selçuk Koç ise bu proje ile birlikte gençlerin kayıt dışı çalışmasının engellenmesini amaçladıklarını ve bu yönde bilinçlendirme çalışmaları düzenlediklerini söyledi. Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma Projesinin Kocaeli Üniversitesine kazandırılan en büyük projelerden biri olduğunu kaydeden Koç, “Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve MARKA’nın ortak olduğu bir bilinçlendirme projesidir. 186 bin euroluk bu projeye Kocaeli Üniversitesi finansal destek sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Projenin öğrencilere katkılarından da bahseden Doç. Dr. Selçuk Koç, “ Kocaeli Üniversitesi öğrenci sayısı bakımından 90 bine ulaşmak üzeredir. Kocaeli’nin Türkiye ortalamasının üzerinde pahalılığa sahip bir şehir olduğu düşünülürse öğrencilerinde büyük oranda çalışmaya ihtiyaç duyduğunu görebiliriz. Bu çalışmaya bakıldığı zaman öğrencilerin yüksek oranda kayıt dışı çalıştıkları görülmektedir. Biz bu projeyle öğrencileri bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Görüşünüzü paylaşın


Bu site Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmiştir, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.